تفاله قهوه و خواص آن

باریستا کیست و به چه کسی باریستا گفته میشود؟
2019-08-19
دانه قهوه سبز
دانه قهوه خام یا همان دانه قهوه سبز
2019-08-19
تفاله قهوه

تفاله قهوه و خواص آن

در عصر امروز بشر به دنبال این است که از هرچیزی مجددا بتواند استفاده کند .

شما عزیزان مقدار زیادی از قهوه در منزل و یا محل کار استفاده میکنید تا بتوانید از نوشیدن آن لذت ببرید و از خاصیت های آن نیز بهره مند شوید.

اما در بیشتر مواقع افراد تفاله قهوه را دور میریزند زیرا از فواید آن و کاربرد هایی که تفاله قهوه میتواند داشته باشد آگاهی ندارند .

در این مطلب ما سعی کرده ایم شما را با برخی خواص بی نظیر تفاله قهوه آشنا نماییم. با ما همراه باشید.

تفاله قهوه

خواص تفاله قهوه

 • اگر با مشکل مورچه و یا حشرات مواجه هستید ، تفاله قهوه را در اطراف خانه و یا محل کار بریزید تا آنها از خانه ی شما دور شوند .

برخی از افراد با وجود موچه ها در محل زندگیشان مشکل دارند و از سم های بسیار مضر و گران قیمت برای رهایی از آنها استفاده میکنند . این در حالیست که بسیار راحت میتوان با ریختن کمی قهوه در محل های عبور مورچه ها ، برای همیشه از شر مورچه ها خلاص شوند .

همچنین میتوانید با استفاده از مقداری قهوه خیس و یک نوار چسب دو طرفه یک تله بسازید ؛ این تله باعث میشود تا سوسک ها جذب شوند و پس از جذب شدن در نوار چسبناک گرفتار خواهند شد.

 

 • از تفاله ی قهوه به عنوان یک بوگیر قوی در حمام و دستشویی میتوان استفاده کرد . تفاله ی قهوه موجب جذب شدن بوی بد محیط میشود . همچنین اگر تفاله قهوه را با آب جوش مخلوط کنید ، میتوانید آن را در چاه ریخته و از بوی بد چاه جلوگیری نمایید.
 • بوی بد کفش ها در همه ی دوران مشکل خیلی از افراد بوده است . کافیست مقداری از تفاله قهوه خود را که از فنجان قهوه ای که در روز میل کردید را درون کفش های خود بریزید تا تمامی بوی بد کفش هایتان را جذب کند و از بین ببرد .
 • گاهی اوقات در هنگام آشپزی ممکن است دستهایتان با برخی از مواد همانند سیر و پیاز بو بگیرد . برای از بین بردن این بوی نامطلوب کافیست دستهایتان را با مقداری تفاله قهوه بشویید . قهوه عملکردی همانند یک لایه بردار را بر روی پوست انجام میدهد و پوست را لایه برداری میکند و سبب از بین رفتن بوی نامطلوب میشود .
 • معمولا در زمستان هنگامی که برف میبارد برای ذوب کردن برف ها از نمک استفاده میشود . اما برای افرادی که از قهوه استفاده میکنند دیگر لازم نیست نمک های خانه خود را مصرف کنند .

کافیست تا مقداری تفاله قهوه را بر روی برف ها بریزید و سپس به تماشای آب شدن آن بپردازید . به دلیل اسید هایی که در قهوه وجود دارد ، تفاله قهوه سبب ذوب شدن سریع یخ میشود.

تفاله قهوه

 • اگر در خانه و یا ویلایتان از شومینه استفاده میکنید و با پخش شدن خاکستر در خانه یتان مشکل دارید ، میتوانید با ریختن تفاله قهوه در جلوی شومینه
 • از پخش شدن خاکستر جلوگیری نمایید.

همچنین برای تمیز کردن شومینه نیز میتوان ارز این روش استفاده کرد . این کار سبب میشود تا قهوه با خاکستر مخلوط شود و در هنگام  تمیز کاری ، خاکه های کمتری به هوا بلند شوند .

 • تفاله قهوه به دلیل خاصیت اسیدی بودن خود میتواند یک ماده ی دوست داشتنی برای برخی از گیاهان باشد . گیاهان اسید دوستی همانند گل صد تومانی ، کاملیا ، رز ، آزالیا و گل همیشه بهار .

از این رو بهتر است که تفاله قهوه خود را در پای این گیاهان بریزید. از تفاله قهوه میتوان به عنوان یک کود غیر سمی استفاده کرد ؛ به این دلیل که تفاله قهوه دارای سرشاری از موادی همانند نیتروژن ، منیزیم ، کلسیم ، پتاسیم و برخی مواد معدنی دیگر میباشد .

در نظر داشته باشید که همه ی گیاهان قهوه دوست نمیباشند و برخی از آنها همانند گوجه فرنگی هیچ علاقه ای به قهوه و تفاله قهوه ندارند .

یک نکته ی جالب : بعضی از گل ها هستند که با تغییر کردن PH خاک ، رنگ خود را عوض میکنند. یکی از این گل ها گل ادریس میباشد . به سبب این ویژگی میتوان با مخلوط کردن تفاله قهوه با خاک ، یک باغچه ی زیبا و آبی از این گل زیبا داشت .

 • اگر با کود ورمی کمپوست در زندگی سر و کار دارید و یا مشغمل تهیه این کود میباشید ، تفاله قهوه را بر روی این کود بریزید. کرم هایی که ورمی کمپوست را درست میکنند ، علاقه مند به قهوه میباشند . همچنین کمپوست از نیترونی که درون تفاله قهوه میباشد به خوبی بهره خواهد برد . اگر اهل ماهیگیری نیز میباشید میتوانید کرم هایی که توسط آنها میخواهید ماهیگیری کنید را بر روی تفاله قهوه قرار داده تا نمیرند .
 • خش هایی که بر روی برخی از مبل ها و میز تلوزین ها و یا برخی از وسایل بوجود می آید باعث از دست دادن جلوه ی وسیله میشوند . برای پوشاندن این خش ها کافیست تا محلوی از تفاله قهوه مرطوب تهیه نموده و آن را با یک پارچه بر روی خش ها بمالید . هرچه وسایل و چوب ها تیره تر باشند ، اینکار نتیجه ی بهتری را به شما میدهد . با تفاله قهوه و محلول تفاله قهوه نیز میتوان به رنگ آمیزی و طراحی بر روی کاغذ و پارچه بپردازید. کافیست تا به این کار علاقه مند باشید تا بتوانید طرح های فوق العاده زیبایی را به نمایش بگذارید.
 • اگر لوله فاضلاب خانه یتان مسدود شده اسا ، شما میتوانید تا با استفاده از مقداری تفاله قهوه و ریختن تفاله قهوه به درون چاه و یا لوله به راحتی آن را باز کنید . از آنجا که قهوه و همچنین تفاله قهوه دارای خاصیت اسیدی میباشد از این رو اعث میشود تا تمامی گرفتگی لوله ها را بر طرف سازد . همچنین از تفاله قهوه میتوان برای تمیز کردن سطل زباله نیز استفاده کرد . گاهی اوقات هر چقدر هم که احتیاط به خرج میدهید اما سطل زباله ممکن است کثیف شود و یا بو بگیرد . از این رو برای تمیز کردن آن کافیست تا مقداری تفاله قهوه در آن بریزید و آن را بشوید . بعد از انجام این کار نه تنها سطل زباله تمیز میشود بلکه توسط تفاله قهوه بوی بد آن نیز گرفته خواهد شد .
 • نقاشی کردن با قهوه یا تفاله قهوه به جز ایجاد لذت و سرگرمی باعث صرفه جویی در هزینه و همچنین رنگ میشود . نقاشی کردن با قهوه یا تفاله قهوه میتواند بسیار مورد توجه و علاقه کودکان قرار بگیرد . کودکان بسیار ساده و آسان میتوانند با درست کردن رنگ توسط قهوه به نقاشی مشغول شوند و بر روی بوم نقاشی اشکالی را بوجود بیاورند ؛ آنها حتی نیز میتوانند با زنگ خود تخم مرغ ها را رنگ کنند و تخم مرغ رنگی با تفاله قهوه درست کرده باشند و از اینجام این کار بسیار لذت برده باشند .
 • شاید به این فکر نکرده باشید اما باور کنید که یکی از بهترین شوینده های مو قهوه میباشد . اگر میخواهید موهایتان درخشش خاصی داشته باشد کافیست تا هفته ای یک بار مو های خود را با قهوه بشویید . فقط توجه داشته باشید که در هنگام شستشو ، موهای خود را به خوبی بشویید تا چیزی از قهوه در موهایتان باقی نماند .
 • قهوه بهتر از هر ماده ی ضد عفونی کننده دیگری میتواند اثرات چربی و کثیفی را از پوست پاک کند و موجب درخشان تر شدن پوست شود به پوست صورتتان نیز ظاهری تمیز تر و زیباتر به شما دهد . هنگامی که از قهوه به عنوان ماسک استفاده میکنید میتوانید با مالیدن صورت خود سلولیت پوست را از بین ببرید و به ظاهری زیبا دست یابید . همچنین توسط تفاله قهوه و ماسک قهوه میتوانید لکه های سیاه بوجود آمده در زیر چشمانتان را از بین ببرد .
 • شما عزیزان خلاق میتوانید با استفاده از کمی موم و تفاله قهوه و همچنین یک فیتیله ، یک شمع قهوه ای بسیار زیبا درست کنید که علاوه بر بوی بسیار خوشایندی که دارد از نظر ظاهری نیز به خانه و یا محل کارتان جلوه ی خاصی میدهد .
 • شپش ها موجوداتی هستند که به قهوه علاقه ندارند و از آن فراری هستند ؛ از این رو شما اگر دارای حیوان خانگی میباشید و آنها دچار شپش شده باشند میتوانید به راحتی آنها را با تفاله قهوه شستشو داده و آن ها را از شر شپش نجات دهید.

 

امیدواریم که شما عزیزان از خواندن این مطلب لذت برده باشید .

شاد و موفق و پیروز باشید .

 

امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید، برای اطلاع دقیق و لحظه ای قیمت به روز دانه قهوه با ما تماس بگیرید و یا از صفحه قیمت روز قهوه (اینجا) دیدن نمایید، همچنین برای اطلاع کامل و جامع درباره دانه قهوه به صفحه مقالات (اینجا) ما مراجعه فرمایید و با نظرات و پیشنهادات خود مارا در این امر یاری نمایید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *